کتاب گلبرگ زندگی: گفت و گوهای تلویزیونی درباره ازدواج با حسین دهنوی

شناسنامه کتاب گلبرگ زندگی

سخن ناشر کتاب گلبرگ زندگی

کتابی که پیش رو دارید نوشته حجت‏الاسلام و المسلمین آقای حسین دهنوی، کارشناس برنامه تلویزیونی «گلبرگ» در شبکه سه سیما است که پس از 6 ماه کارشناسی مسائل مربوط به ازدواج، اکنون در اختیار شما قرار می‏گیرد.
این کتاب که به شکل پرسش و پاسخ آماده شده، ثمره پاسخگویی به سوالاتی است که جوانان عزیز کشورمان از طریق ایمیل (پست الکترونیکی)، پیامک و تلفن در طول مدت بنرامه زنده تلویزیونی مطرح کرده‏اند.

ویژگی پاسخ‏ها این است که مولف محترم با استفاده از رائحه خوش آیات شریف قرآن و روایات دینی، از مسائل روان‏شناختی، جامعه‏شناختی و حتی روان‏پزشکی نیز غفلت نکرده است، بنابراین با جرات می‏توان گفت که حامع‏ترین و کاربردی‏ترین کتاب در زمینه مسائل ازدواج در حال حاضر است که ابعاد گوناگون آن را از نظر دور نداشته.


مرکز نشر موسسه فرهنگی - هنری خادم‏الرضا افتخار دارد که پس از چاپ و نشر 3 جلد کتاب نسیم مهر (پرسش و پاسخ تربیت کودک و نوجوان) از مولف که در مدت کوتاهی بیش از یکصد نوبت چاپ شده است، چاپ و نشر این اثر را با عنوان گلبرگ زندگی به عده گیرد و آن را به زیور طبع بیاراید. بدان امید که همچون نسیم مهر مورد توجه هموطنان عزیز به ویژه جوانان فرهیخته وطن قرار گیرد. انشاء الله.
مرکز نشر موسسه فرهنگی - هنری خادم‏الرضا

دیباچه کتاب گلبرگ زندگی

خداوندا! تو را سپاس می‏گویم که این بنده کمترین را شایسته خدمتگزاری به جوانان خوب و سرشار از عاطفه این سرزمین مقدس قرار دادی تا بتوانم با گامی هر چند کوچک، در پاسخگویی به سوالاتشان در زمینه ازدواج که مهم‏ترین رخداد زندگی آنان است بکوشم.
پس از سال‏ها طرح مباحث ازدواج در مجالس و محافل، خداود توفیق عنایت فرمود تا آن‏ها را در برنامه‏ای تلویزیونی (گلبرگ) به طور زنده و به شکل پرسش و پاسخ مطرح کنم که با عنایت پروردگار بزرگ، مورد توجه مخاطبان به ویژه جوانان قرار گرفت و اکنون خداوند، توفیقی دیگر عطا فرمود تا آن مطالب را به شکل کتاب و با سیری منطقی‏تر ارائه کنم.
در این اثر سعی شده است تا حد امکان، اصل اختصار رعایت شود و اگر به تکرار مطلبی نیاز بوده، با ذکر صفحه، به قسمت‏های دیگر کتاب ارجاع داده شود.
این اثر کوشش عزیزانی است که اگر لطفشان شامل حال نگارنده نمی‏شد، به طور قطع امروز حیات نمی‏یافت.
از همه متخصصانی که در مدت 5 ماه اجرای برنام از اندیشه‏های ارزشمندشان استفاده کردم و از سرور ارجمند، جناب آقای پورمحمدی، مدیر محترم شبکه سه سیما که پشتیبانی‏های مادی و معنوی ایشان از عوامل برنامه، در توفیقات آنان بسیار موثر بود و نیز مدیران محترم گروه اجتماعی و معارف، آقایان شریعت‏پناهی و سیدحسینی و نیز تهیه‏کننده متحرم برنامه گلبرگ، جناب آقای بیک‏محمدی و دیگر دست‏اندکاران آن سپاسگذارم و بر تلاش‏های مرکز نشر موسسه فرهنگی - هنری خادم‏الرضا ارج می‏نهم که با کوشش‏های بی‏دریغ خود، زحمت چاپ و نشر این نوشتار را به عهده گرفتند.
الحمدلله رب العالمین و العاقبة للمتقین
حسین دهنوی
زمستان 1387

حسن دهنوی نویسنده کتاب گلبرگ زندگی و کارشناس برنامه گلبرک کیست؟

حجت الاسلام والمسلمین حسین دهنوی در خرداد ماه سال 1340 متولد شدند؛ ایشان اهل نیشابور هستند و 24 سال پیش و در سن 23 سالگی ازدواج کرده اند. ایشان دارای دو فرزند دختر و یک فرزند پسر هستند. همچنین ایشان دارای یک نوه هم هستند. داماد ایشان جناب اقای معرفت مهندس عمران هستند و همچنین پسر ایشان دانشجوی رشته مهندسی دریا هستند.
سخنرانی حاج آقا دهنوی، حاج آقا حسن دهنوی، سخنرانی دهنوی، سخنرانی حسن دهنوی، ازدواج، مقالات ازدواج، آشنایی با ازدواج، مسائل جنسی ازدواج، مشاوره ازدواج، آشنایی با مسائل پیش از ازدواج، آشنایی با مسائل پس از ازدواج
حجت السلام جناب حاج آقا حسین دهنوی فردی متعهد و دلسوز هستند که این موضوع از صحبت های ایشان به راحتی قابل درک است؛ ایشان کارشناس و مشاور ازدواج جوانان هستند؛ تقریبا اکثر بینندگان تلویزیون، ایشان را با برنامه زنده گلبرگ که پخش آن از تابستان امسال از شبکه سوم سیما در روزهای پنجشنبه هر هفته آغاز شده است ، می شناسند. البته ایشان قبل از برنامه گلبرگ، در برنامه راه روشن شبکه قرآن سیما روزهای دوشنبه هر هفته به عنوان کارشناس و با موضوع تربیت کودکان حضور داشته اند.

فهرست کتاب گلبرگ زندگی

قابل توجه خریداران گرامی! فروشگاه یک سبد تنها فروشنده کتاب گلبرگ زندگی است و ارتباطی با آقای دهنوی، نویسنده محترم کتاب یا دفتر ایشان ندارد. تلفن دفتر آقای دهنوی در قم ۲۷۰۳۲۱۹-۰۲۵۱ است که برای ارتباط با ایشان یا دریافت مشاوره می‏توانید با این تلفن تماس بگیرید.
کالا
شماره کالا: 
2248
هزینه: 
5000
تعداد: 
جلد اول کتاب
شماره کالا: 
2598
هزینه: 
4600
تعداد: 
جلد دوم کتاب

بخشهای نمونه از کتاب گلبرگ زندگی نوشته حسین دهنوی

مخالفت بیجای والدین

آیا مخالفت بیجای والدین در ازدواج فرزاندشان درست است؟

در مواردی والدین می‏دانند که فرزندشان تحت تاثیر عواطف و احساسات جوانی کر و کور شده (ر.ک: ص45-47) و دارد تصمیم اشتباهی می‏گیرد و با کسی ازدواج می‏کند که همتایش نیست و به احتمال بسیار، نتیجه‏اش جدایی یا سوختن و ساختن تا آخر عمر خواهد بود. در این صورت، مخالفت، مقاوت و سخت‏گیری آنان نه تنها بد نیست که نیکو و به جا هم هست.
در مواردی با خواستگار دخترشان یا کسی که پسرشان به او علاقه‏مند است و شرایط مطلوب نسی را هم دارد، بدون دلیل موجه مخالفت می‏کنند؛ برای مثال به این دلیل که خوب احوالپرسی نکرد. گاهی به سبب حب و بغض‏ها است. پدر می‏گوید: چون از نزدیکان مادر است، و مادر می‏گوید: چون با خانواده پدر ارتباط فامیلی دارد. گاهی به دلیل تعصب‏های بیجا است؛ مثلا هم‏شهری، هم‏ولایتی، هم‏زبان و هم‏لهجه و از طایفه ما نیست (درباه تشابه فرهنگی، ر.ک: ص151 و 152) گاهی سلیقه شخصی خود را ملاک قرار می‏دهند و می‏گویند: چون به دلم ننشست یا عللی از این نوع.
توجه داشته باشید که هیچ یکی از این علل، علل موجهی نیست و مخالفت والدین با ازدواج فرزندشان منطقی نخواهد بود.
گاهی پا را از مخالفت فراتر می‏گذارند و به علل واهی اجازه ازدواج نمی‏دهند. در ازدواج پسر، اجازه هیچ یک از اعضای خانواده شرط نیست، ولی بهتر است رضایت آنان به ویژه مادر را جلب کند و بهترین راه جلب رضایت، ارتباط عاطفی بیشتر، محبت افزون‏تر به آنان و استفاده از واسطه‏هایی با نفوذ از جمله پدربزرگ و مادربزرگ است.
در ازدواج دختر ،اجازه پدر یا جد پدری لازم است؛ (1) اما این اجازه مطلق نیست و در شرایطی، اجازه آنان از بین می‏رود؛ در جایی که پسر شرعا و عرفا کفو (همتای) دختر باشد؛ ازدواج هم به مصلحت دختر باشد و همتای دیگری هم برایش پیدا نشود؛ (2) پس اگر این شرایط وجود داشته باشدو پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه با ازدواج دخترش مخالفت کند، اسلام اجازه می‏دهد که دختر بدون اجازه آنان ازدواج کند. (ر.ک: ص79و 80)
×××××××××××
(1) دلیل نیاز دختر به اجازه پدر (و نه مادر) اولا شدت عواطف او است که احتمال دارد بر اساس احساسات تصمیم بگیرد و قوه عاقله پدر باید به او کمک کند؛ ثانیا تجره کمتر از مرد به دلیل حضور کمتر در اجتماع است (به همین سبب، زن غیر باکره که تجربه بیشتری دارد و مردشناسی را هم تجربه کرده، برای ازدواج دوباره، اجازه پدر را لازم ندارد) و ثالثا حق طلاق است که به مرد داده شده و با توجه به این که زن حق طلاق ندارد (ر.ک:ص215 و 216) باید دقت بیشتری کند و به نظر پدر نیاز دارد.
(2)تحریرالوسیله، ج2، ص393.

آداب خواستگاری

آیا جلسه خواستگاری آداب خاصی دارد؟ چه نکاتی خوب است در آن رعایت شود؟

زمانی که خانواده خواستگار، صدای زنگ منزل دختر را می‏زنند، باید مراقب رفتار و سخنان خود باشند؛ ممکن است از پنجره یا دربازکن تصویری تحت نظر باشند! در این هنگام، خانواده دختر در را به سرعت باز نکنند که نشانی عجله و اشتیاق آنان است و جالب نیست؛ البته زیاد هم آنان را پشت در معطل نگذارند که نوعی بی‏احترامی به شمار می‏رود.
خانواده دختر باید جول در حاضر شده، میهمانان را راهنمایی کنند و اگر دسته‏گلی آورده‏اند، (1) آن را بگیرند و پس از قرار دادن در گلدان مناسبی در معرض دیدشان قرار دهند.
در بسیاری از خانواده‏ها، دختر خانم به استقبال خانواده پسر نمی‏آید و در برخی خانواده‏ها به استقبال می‏آید و پس از احوالپرسی مختصری جمع را ترک می‏کند و بعد با سینی چای یا شربت وارد می‏شود.
هر کاری از جمله احوالپرسی بسیار گرم و زیاد خودمانی شدن دختر، خلاف شان او است و احتمال برداشت‏های نادرست وجود دارد.
پس از آمدن خانواده پسر، خانواده دختر آنان را در بالای مجلس می‏نشانند و خود در پایین مجلس می‏نشینند. بهتر است پس از سکوتی که مجلس را فرا می‏گیرد، مادر دختر سکوت را بشکند و خوشامد بگوید.
بهتر است از خانواده پسر، کسی که بیان شیواتری دارد، آغازکننده باشد؛ زیرا در این لحظه، همه به او توجه خواهند کرد.
در جلسه خواستگاری، قبل از طرح اصل مطلب و گفت و گوی دختر و پسر که از همه مهمتر است (ر.ک: ص127-144) بهتر است از مسائل روزمره مانند گرما و سرمای هوا، ترافیک و آلودگی هوا و ... صحبت شود. گفت و گو درباره مسائل اعتقادی و سیاسی ممکن است فضا را بی‏دلیل متشنج کند.
گفت و گو در زمینه اعتقادات و سیاست مربوط به خود دختر و پسر است.
در مراسم خواستگاری از شیرینی تر استفاده نکنید؛ چون خوردن آن سخت است. شیرینی خشک و کوچک مناسب‏تر است. میوه نیز بهتر است چیزهایی شبیه سیب و خیار باشد، نه انار و پرتقال و هندوانه که به سبب آب‏دار بودن ممکن است باعث کثیف شدن دست و صورت و لباس شوند.
بکوشید از تشریفات خواستگاری بکاهید. نه دسته گل‏های گرانقیمت به پسر بها می‏دهد و نه پذیرایی‏های غیرعادی و پر خرج، ارزش دختر را بالا می‏برد. در مواردی ممکن است برداشت‏های خوبی هم از این رفتارها نشود.
×××××××××××
(1) آوردن دسته گل که لازم هم نیست بسیار گرانقیمت باشد، اثر روانی بسیار خوبی دارد.

دوره نامزدی

دوره نامزدی چه دوره‏ای است و بهتر است که چقدر طول بکشد و آیا لازم است دختر و پسر در این دوره محرم هم باشند؟

آغاز فرآیند خواستگاری تا قبل از عقد را دوره نامزدی می‏گوییم و بر خلاف عامه مردم که از لحظه عقد دائم تا عروسی را دوره نامزدی می‏خوانند. حقوق مدنی ایران نامزدی را این گونه تعریف می‏کند:

زمانی که مرد از زنی خواستگاری می‏کند تا بعد با او ازدواج کند و زن موافقت کند. (1)

در ادامه آمده است:

این پیشنهاد [مرد] و موافقت زن، اجیاد تعهد به انعقاد زوجیت نمی‏کند. نامزدی [طبق قانون] وعده ازدواج است. (2)

بر اساس حقوق مدنی، نامزدی مدت ندارد و تا زمانی که یکی از دو نفر، آن را به هم نزده است، باقی خواهد ماند. (3)
مدت نامزدی در افراد متفاوت است. در ازدواج‏های فامیلی و آشنایان به جهت شناخت افزون‏تر پیشین، زمان کمتر و در ازدواج با غریبه زمان بیشتری نیاز است.
هر قدر ابهامات در جلسات گفت و گوی دو طرف کمتر، و آرای آنان روشن‏تر باشد، طبیعی است که دوره نامزدی کمتر طول می‏کشد.
نکته مهم این است که در ازدواج نباید شتابزده عمل کرد؛ بنابراین ممکن است دوره نامزدی، یک تا سه ماه هم طول بکشد و اشکالی ندارد. طولانی کردن بی دلیل دوره نامزدی مطلوب نیست؛ زیرا ممکن است دختر و پسر خسته شوند و به سبب گفت و گوهای تکراری و بی اهمیت، دچار تردید و تزلزل در انتخاب شوند.
ایجاد محرمیت موقت در دوره نامزدی، منع شرعی ندارد؛ اما به چند دلیل آن را مطلوب نمی‏دانیم. اشکالی ندارد که دختر و پسر با هم محرم نباشند و با رعیات و حفظ ضوابط شرعی، فرآینند خواستگاری را انجام دهند.

×××××××××××
(1) سید مسعود معصومی، احکام روابط زن و مرد، ص36.
(2) همان، 328 و 329
(3) همان، 329.
(4) سید مسعود معصومی، احکام روابط زن و مرد، ص179.